Pagalba įvairiose situacijose...
Sveiki atvykę » Literatūra » H. Radausko eilėraščio „Ruduo“ analizė ir interpretacija

H. Radausko eilėraščio „Ruduo“ analizė ir interpretacija

Sigita, 2015-04-20, www.pasakukampelis.eu
Henrikas Radauskas - Ruduo

H. Radauskas – poetas – estetas. Jis yra parašęs keletą eilėraščių rinkinių: „Strėlė danguje“, „Žiemos daina“, „Fontanas“. Šio rašytojo eilėraščiuose nėra šnekamosios kalbos intonacijos. Jiems būdingi griežtas ritmas ir geras rimas, dažnos minorinės ir ironiškos intonacijos. Elėraštis „Ruduo“, kaip ir kiti Radausko eilėraščiai, neatspindi rašytojo išgyvenimų, todėl jie įgauna visuotinumo prasmę. Didelis dėmesys skiriamas spalvų kaitai, personifikacijai, palyginimams.

Elėraščio pavadinimas „Ruduo“ nurodo, apie ką bus rašoma. Lyrinis subjektas, pasislėpęs už rudens vaizdo, stebi, kas vyksta aplinkui. Pirmoji spalva, kurią jis pamato, yra raudona – „raudonos uogos“. Spalva – niekad neišnykstančios gamtos dalis, o gretimoje eilutėje minimas pasaulis – laikinas dalykas „pasaulis miršta silpnas ir gražus“. Tai kultūros ir natūros priešprieša. Lyrinis subjektas mato ne vien spalvas, bet ir tai, kaip „vėjas debesį ties kaimu drasko“. Debesis yra sugyvinamas „ir rėkia debesis, į žmogų panašus“. Tai personifikacija – įasmeninimas.

Lyrinis subjektas išvysta geltoną spalvą, atsidūrusią pilkam fone: „pilkam danguj geltoni lapai dreba“. Šviesi spalva yra lyg atsvara tamsiai spalvai. Visą laiką tik stėbėjęs gamtą pagaliau pasirodo ir pats lyrinis subjektas, „per mišką eidamas“. Jis stebi nykstantį mišką, kuris jam „atrodo lyg švininis grabas, kur šoka liepsnos lapų - žiburių“. Tai ir vėl dar vienas palyginimas.

Tiek eilėraščio pradžioje, tiek ir pabaigoje pagrindinis veikėjas – vėjas: „vėjas debesį ties kaimu drasko“, „vėjas seną pušį laužo“. Kai lyrinis subjektas pamato šermukšnį, jam pasirodo, lyg „šermukšnių kekės dega miškuose“. Eilėraštis užbaigiamas mistinės būtybės – dvasios pasirodymu . Jos atsiradimas yra susijęs ne su religija, o su pagonybe, nes Radausko poezijai svetimos religinės nuotaikos.

Šiame H. Radausko eilėraštyje aprašomas rudens vaizdas. Kad skaitytojas tai lengviau įsivaizduotų, rudens apibūdinimui naudojamos spalvos: raudona, geltona, pilka. Eilėraštyje yra nemažai palyginimų „lapai kaip iš vaško“, „ir rėkia debesis į žmogų panašus“. Šiame eilėraštyje Radauskas rašo ne tik apie gamtos, bet ir apie kultūros dalykus.

Analizės ir interpretacijos autorė: Sigita Rimkevičiūtė

Įmonės
(mini interneto svetainės)
Transportas:

Finansai:

Draudimas:
Šaunioji matematika
Pasakų kampelis
Naminių tortų kepimas Joniškio rajone +370 676 13919
© viskoDAUG.eu
Atnaujinkite slapukų nuostatas